Dana Jirkalová (Czech)

Jmenuji se Dana Jirkalová. Je mi 57 let.

Pocházím z venkova, kde se hodně zpívalo. Zpívali jsme při práci na poli, doma při mytí nádobí. Pamatuji si tu pospolitost a důvěrné bytí spolu. Lidové písně z úst mých babiček.

A také tanec venku pod otevřeným nebem. Jako děti jsme tančily u amplionu veřejného rozhlasu. V raném dětství jsem měla možnost potkat se s křesťanstvím a jeho lidskou tváří. V době dospívání jsem dostala lekci křesťanství v jeho ne-přínosné formě.

Pak mne život odvál do škol, do města, do rolí zaměstnance, matky a manželky. Ještě jsem zpívala dětem ukolébavky, zpívala jsem svému synovi když se dusil astmatickým kašlem, zpívali jsme při přípravě nedělního oběda. Muž hrál na tahací harmoniku, zpívali jsme a připravovali společně jídlo.

A pak  přišel čas, který postupně vyústil v rozvod. Během napjatých dní manžel vyslovoval větu „zpíváš hezky ale dlouho“ čímž mne žádal abych přestala a zároveň tak zabránil i mému zpívání s dětmi. A tak jsem přestala zpívat já, přestaly zpívat děti. (nebylo nám do zpěvu). Tato věta umlčela můj zpěv na dlouhých 10 let.

Mé podvědomí ji vzalo vážně.

Stejné tak zamrzla i intimita v mém životě.  Zůstala rutina, zajištění  živobytí pro mne a  pro děti, práce  na úřednické kariéře. – A občas „padám na ústa“, a časem začínám hledat, proč to všechno je tak jak je.

Absolvuji 4-letý výcvik v Gestalt terapii a psychosyntéze, poté roční výcvik v krizové intervenci. Cítím, že jako psychoterapeut stále ještě nejsem „to ono“.

A konečně nalézám východní spirituální praxe (tai-chi, jógu, budhismus).

Absolvuji dvouletý výcvik v tantře, roční výcvik práce se sexualitou a 6 let šamanismu s Johnem Hawkenem (spojení východních nauk, Gestalt přístupu, bioenergetiky, tradice severoamerického šamanismu), výcvik tantrických masáží  a Sexological bodywork školy Tantraworld, Tao přístup a tao masáži podle Russela a Kolba.

Ve stejné době se potkávám s Tanci univerzálního míru.

Mojí první českou učitelkou je dr. Ludmila Chrášťanská a němečtí učitelé Brita a Hauke.

Od r. 2003 se stávám žákem Wali a Arienne van der Zwanových z Holandska.

Absolvuji výcviky v Estonsku a Německu. V r. 2009 dostávám certifikát pro vedení tanců v rámci mezinárodní organizace Dances of Universal peace, a také se stávám mentorem pro další učitele.

Kromě toho mne inspiruje slovanská duchovnost, naše duchovní kořeny, náš zpěv, inspiruji se prací Miro Žiarislava Švického, některé z jeho písní ráda zpívám.

V oblasti lidové písně  je mou inspirací Jarmila Šuláková, a její cesta od „uměleckého“ folkloru národní umělkyně z dob socialialismu až k dnešní její spolupráci se skupinou Fleret.

Fascinuje mne, jak a kde se potkávají a prolínají velké duchovní směry a dávné kultury. Propojují tělo, ducha a duši, propojují a sjednocují člověka s univerzem, se vším co ho obklopuje.

Toto sjednocení, propojení a  rozpomenutí se na naši božskou podstatu, se děje skrze zpěv, tanec, meditaci, rituál a/nebo dotek.

Dokrmují nás, a  přivádějí k hlubšímu  a láskyplnému vědomí sebe sama jako součásti něčeho velkého a božského.